in

VMware, karbon kullanım sayacı Carbon Avoidance Meter’i duyurdu

VMware, Carbon Avoidance Meter’ın özellikleriyle veri merkezi enerji yönetimi ve sürdürülebilir bilişim için sektör standartlarının geliştirilmesine ve en iyi uygulamaların hayata geçirilmesine ilham vermeyi amaçlıyor.

Kurumsal yazılım alanının yenilikçi öncüsü VMware, veri merkezi operasyonlarının, karbon ayak izi ve enerji kullanımından yola çıkarak, neredeyse gerçek zamanlı “karbon skorunu” tespit etmeye ve bu ayak izini azaltmaya yönelik öneriler sunan karbon kullanım sayacı “Carbon Avoidance Meter”ı duyurdu. Carbon Avoidance Meter’ın karbon skorları VMware Skyline aracılığıyla VMware’e gönderilen telemetri ölçüm verilerine dayanıyor. VMware Skyline ise, enerji kullanımını azaltmayı teşvik etmek ve sektör için en iyi sürdürülebilir uygulamalara ilham vermeyi amaçlayan proaktif bir destek teknolojisi.

CAM, VMware’in her yıl düzenlediği, şirketin dünyanın her yerinden 1800’ün üzerinde çalışanını yenilikçi fikirlerini paylaşmaları ve VMware’in araştırma ve geliştirme alanındaki teknik stratejileri ve projelerinden haberdar olmalarını sağlamak amacıyla düzenlediği “Research and Development Innovation Offsite” konferansında duyuruldu. VMware’in AR-GE organizasyonu, Carbon Avoidance Meter’ı kendi ürün geliştiricisi xLabs aracılığıyla bir kavram kanıtı olarak geliştirdi. xLabs, VMware ürün yaşam döngüsü aracılığıyla inovatif projeleri değerlendirmeyi ve VMware çalışanlarına fikirlerini hayata geçirebilecekleri bir platform sunmayı amaçlıyor.

Bugün çoğu veri merkezi, kömür, nükleer veya rüzgâr gibi çeşitli güç kaynaklarının bir arada kullanıldığı şebekeler üzerinden enerji sağlıyor. VMware Skyline’a abone olan VMware müşterileri, sanal makine yoğunluğu seviyesini ölçebiliyor. Uygulanabilir olması durumunda, enerji kullanımını ve karbon emisyonunu azaltmak için daha yüksek sanallaştırma yoğunluğu seviyeleri önerebiliyor. CAM müşterilerin enerji tüketimlerini neredeyse eş zamanlı olarak kontrol etmelerini, satın almaları gereken karbon ofset kredisi miktarını öğrenmelerini ve daha sürdürülebilir enerji kaynakları kullanmak için iş yüklerini günün hangi saatlerine kaydırmaları gerektiğini belirlemelerini sağlıyor. Bu bilgi sayesinde, müşteriler daha sürdürülebilir bir kaynaktan enerji tüketmeyi seçebilir, iş yüklerini mesai saatleri dışında daha sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönlendirebilir.

Ürün, VMware’in 2020 için iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ve gezegenimiz için daha iyi bir gelecek yaratmak amacıyla dönüştürücü teknoloji tasarlama taahhütlerine yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. VMware 2015’te, enerji verimlilik çabaları, yenilenebilir enerji ve karbon ofset satın alımıyla karbon emisyonunu azaltmaya ve işletmeler ile kâr amacı gütmeyen kuruluşlar arasındaki dijital açığı kapatmaya yönelik 2020 hedeflerini duyurdu. Kendi iş faaliyetlerine yönelik bu iddialı hedefler dışında, VMware, müşterilerinin çevreyi ve toplumu olumlu yönde etkilemesine katkıda bulunacak çözümler sunmak ve daha temiz teknoloji kapsamında bilinçli tercihler yapmaları için hem müşterilerine hem de iş ortaklarına veri sağlamak amacıyla CAM dahil olmak üzere, VMware piyasaya sürdüğü ürünlerine  sürdürülebilirlik özellikleri de eklemeyi hedefliyor.

VMware’in sürdürülebilirlik çabalarını değerlendiren VMware Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Teknoloji Başkanı Ray O’Farrel, “Mobil ve bulut bilişim gibi teknolojilerin her geçen gün hayatımıza daha çok dahil olmaları veri merkezlerinde ciddi bir enerji üretime neden oldu. Şirketler, çevre üzerindeki etkilerini azaltmak için, iklim değişikliğine yaptıkları katkıları değerlendirmeli, enerji çıktılarını azaltarak bu süreci otomatize ve optimize edecek ürün ve servisleri hayata geçirmelidir. Biz VMware’de geniş müşteri ve iş ortağı ekosistemimiz genelinde çevresel etkiyi azaltmak için gerekli olan kaynak ve araçlarla müşterilerimize yardımcı olmayı taahhüt ediyoruz” dedi.

CAM’ın ek yetenekleri ve özellikleri arasında CPU türlerine dayalı yüklerin dinamik neredeyse eş zamanlı olarak hesaplanması, denetlenen sistemlerin yük hesabının yapılması ve belirli lokasyonlardaki veri merkezlerinin tüketimine bağlı olarak karbon ayak izinin hesaplanması da yer alıyor. Ürün, veri merkezi enerji kullanımının azaltılması ve yeşil bilişim için müşterilerin en iyi uygulamaları ve standartları hayata geçirmelerine yardımcı olmayı da amaçlıyor.

CAM, yıl sonuna doğru, VMware’de kurum içi olarak geliştirilen inovatif ve proaktif bir destek hizmeti olan VMware Skyline Advisor üzerinden VMware Skyline müşterilerinin kullanımına sunulacak. Skyline hizmetleri, VMware ürün ve çözümler portföyünde veri merkezi operasyınlarının istikrarı ve güvenilir işleyişinin iyileştirilmesi için müşterilerine yardımcı olacak proaktif, öngörüye dayalı ve uygulanabilir öneriler sağlayarak yüksek performanslı teknoloji ve araçları VMware müşterilerinin hizmetine sunuyor. Müşteriler artık CAM sayesinde bir yandan proaktif olarak kendi ortamlarını optimize ederken “karbon skorlarını” da denetleyebiliyor.

Natro Reklamı Televizyon ve Radyo Kanallarında Yayında!

E-posta dolandırıcılığına karşı koymanın 6 yolu