in

Red Hat, NVIDIA ile olan işbirliğinin kapsamını genişletiyor

İki şirket arasındaki iş birliği, Red Hat Enterprise Linux ve Red Hat OpenShift Konteyner Platformu üzerinde çalışan ve NVIDIA GPU ile hızlandırılmış iş yüklerine ticari destek sağlıyor.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), kurumların yapay zekayı, öğrenen makineleri ve veri analitik iş yüklerini üretim ortamlarında daha hızlı benimsemeleri için NVIDIA’yla olan iş birliğinin kapsamını genişlettiğini duyurdu. Red Hat, genişleyen iş birliği kapsamında olası müşterilerine erken erişim programı da başlatıyor. Red Hat’in öncü kurumsal açık kaynak yazılım çözümleriyle NVIDIA’nın inovatif grafik işlemci donanımı, CUDA-X hızlandırma kütüphanesi ve NGC konteyner kayıtlarının bir araya gelmesiyle şirketler, hibrit buluttaki grafik işlemcisiyle (GPU) hızlandırılmış iş yükleri için yeni kapasiteleri deneyebiliyor. NGC konteyner kayıtları, zengin GPU ile hızlandırılmış yapay zeka (AI) ve öğrenen makineler (ML) kataloğu sağlıyor. Aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ve Red Hat OpenShift Konteyner Platformu’ndan oluşan, NVIDIA GPU’larıyla desteklenen ve hem bulutta hem de kurum içinde çalışan veri analitik konteynerleri de sunuyor.

Her şey Linux’la başlıyor: geleceği doğru temel üzerine kurmak
AI ve ML gibi sürekli büyüyen küresel veri havuzundan güç alan teknolojiler; otomasyon, optimizasyon ve analizlerle kurumsal zemini değiştiriyor. Finansal hizmetlerde sahteciliği tespit eden, eğlence ve e-ticaret sektörlerinde tavsiye motorlarını oluşturan ve veriden güç alan AI bilişimi, tüm kurumları etkiliyor. NVIDIA’nın sunduğu hızlandırılmış bilişim teknolojileri sayesinde yaşanan bu gelişmeler, yapılabilecek şeyler konusunda sınırları zorlamayı hedefliyor. Ayrıca Red Hat ile birlikte dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarına güç veren bilgi işlem kaynaklarının demokratikleşmesini sağlıyor.

İşletim sistemleri bu sistemlerin özünü oluşturuyor. Bu noktada Linux, veri merkezlerindeki son derece erişilebilir, güvenilir ve kritik iş yüklerinin ve bulutu hizmete alımların de facto standardı olarak öne çıkıyor. Red Hat ve NVIDIA teknolojilerinin birleşimi, kaynakları yoğun bir şekilde kullanan iş yüklerini çalıştıran ve onları hibrit bulut ortamlarında ölçekleyen uygulamaların ihtiyaç duyduğu saf bilgi işlem gücüne daha verimli bir şekilde erişmelerini sağlıyor.

Red Hat Ekim 2018’de Enterprise Linux‘un NVIDIA ® DGX-1™ sistemlerine sertifikasyonunu duyurarak, kurumların GPU’larla hızlandırılmış iş yüklerinin denemesini yaptığı kum havuzu test ortamlarından çok daha hızlı bir şekilde üretime geçmelerini sağladı. Şirketler NVIDIA’dan güç alan diğer birçok bilişim platformlarına sertifikalandırılmış Red Hat Enterprise Linux’a sahip olabiliyor. Bu platformlar arasında dünyanın öncü sunucu üreticilerinin sağladığı NVIDIA DGX-2 AI sistemleri ve NVIDIA T4 GPU’dan güç alan sistemler yer alıyor.

Veri merkezlerinden buluta: tutarlı ve standart temelli işletim ortamını bulut ölçeğinde çalıştırmak
Bulut yerlisi uygulama geliştirme, mikroservisler gibi ince taneli bileşenleri kullanarak uygulama oluşturma ve konteyner platformuyla yönetilebileceği Linux konteynerlerinde hizmete alma süreci anlamına geliyor. Böylece şirketler geleneksel uygulamalara kıyasla daha tutarlı, erişilebilir, portatif ve ölçeklenebilen bir yapı elde ediyor; bu da özel, genel ve hibrit bulutlarda hızlandırılmış uygulamaları çalıştırmak için de çok uygun olması anlamına geliyor.

Sektörün en kapsamlı Kubernetes platformu olan Red Hat OpenShift Konteyner Platformu, uygulamaları hibrit bulut üzerinden ulaştırmak için güvenliğe odaklanan ve tutarlı bir temel sunuyor. Aynı zamanda bu temel içerisinde uygulamaları pazara daha hızlı ulaştırmak için eksiksiz otomatik işlemler ve daha modern geliştirici iş akışları yer alıyor. Platformun kapsamı, NVIDIA’yla genişletilen iş birliğinin bir parçası olarak konteyner ortamlarında NVIDIA GPU ile hızlandırılmış sistemleri destekleyecek şekilde artırıldı.

Red Hat ve NVIDIA, büyük ölçekli AI ve ML konteyner hizmete alımlarını ve yönetim uygulamalarını desteklemek için ortak referanslı bir mimari üzerinde çalışıyor. Bu mimari, müşterilerin kurumsal veri merkezlerinde sistemleri daha kolay uygulamaya koyabilmesi için OpenShift Operators‘dan avantaj sağlıyor. Bu çalışmayla kurumların mevcut ve gelecekteki müşterilerinin ölçekli AI ve veri analitiğini benimsemelerini hızlandırmak hedefleniyor.


Kapsamı genişleyen iş birliği hakkında konuşan Red Hat Teknolojiden Sorumlu Yönetici Chris Wright, “Yapay zeka ve öğrenen makineler gibi teknolojiler, iş yapış şeklimizi temelden değiştiriyor. Ancak kurumlar hala bu iş yüklerine yönelik uyumluluk ve destek konularında zorluklarla karşılaşıyor. NVIDIA ile olan iş birliğimiz ile bu zorluklara çözüm getirmek ve veriden güç alan inovasyonun gelişmesi için temel atılmasına yardımcı olmak için öncü donanımı ve yazılımı birleştiriyoruz” dedi.

NVIDIA Bilişim Yazılımı Başkan Yardımcısı Chris Lamb da “Yapay zeka ve analitik iş yüklerini çalıştıran günümüzün kurumlarının kullanımı kolay ve gelişmiş yazılım yönetim araçlarıyla birleştirilen dünya standartlarında hızlandırılmış bilişim teknolojisine ihtiyacı var. Kapsamını genişlettiğimiz iş birliği ile NVIDIA ve Red Hat dünya çapındaki kurumların ölçekli AI ve analitikleri daha kolay keşfedebilmelerini ve hizmete alabilmelerini sağlıyor” dedi.

INTEL İşlemcilerindeki Güvenlik Açığı Milyonları Etkileyebilir!

PayTR üçüncü kez TOBB’un ‘En Hızlı Büyüyen 100 Şirketler” listesinde