in ,

Akıllı işletmelerin geleceğinde analitik ve yapay zeka yatıyor

IDC tarafından düzenlenen Future of Connectedness etkinliğine katılan Micro Focus, kurumların dönüşümünde analitik ve yapay zekanın sahip oynadığı rolün arttığını vurgularken, her sektörde görebileceğimiz uygulamaları detaylandırdı.

Kurumlar için kriz yönetiminin ve dijitalleşmenin önemi, son dönemde yaşanan pandemi ile bir kez daha göz önüne serildi. Bir organizasyondaki tüm yapıların BT kabiliyetlerinin sınandığı kriz dönemleri, aslında teknolojinin kullanımı açısından da fırsatlar sunuyor.

Önceki 10 yılda finans ve telekom gibi geniş kullanıcı tabanına sahip sektörlerde kullanıldığını gördüğümüz yapay zeka ve analitik çözümleri, artık küçük ve orta büyüklükte işletmelerin bile radarına girmiş durumda. Bu teknolojilerin kullanımı, kurumlar için rekabetin de değişmesini sağlıyor. Artık kurumlar, ürün ve hizmetlerini pazara sunmak için eskisinden hızlı davranmak zorundalar.

Büyük veri ve analitik, yapay zeka platformlarını destekliyor

IDC, Future of Connectedness adlı etkinliğinde tüm bu değişimi mercek altına alırken, Micro Focus da “Future of Intelligence: Hype or Reality? Advanced Analytics & AI” adlı oturumda yapay zeka ve ileri analitik konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.

Etkinlikte konuşan Micro Focus Satış Direktörü Zafer Akın, “Dijital etkileşimin artması ve şirketlerin veriden değer yaratmanın faydasını daha çok kavramaları ile bu teknolojiler, birçok sektörde ve iş kolunda kullanılır hale geldi. Teknoloji, büyük veri ve ileri analitik platformları ile şirketlerin kendi özel iş ihtiyaçlarına göre kendi geliştirdikleri model ve metotlarla yapay zekadan faydalandıkları projelerde önemli bir katkı sağlıyor. Bir diğer katkı sağladığı alan ise zaten kullanmakta oldukları çözümlerin içine gömülü olan ve sistem ve süreçleri hızlandıran, yapay zeka destekli veya ileri analitiklerin gömülü olduğu teknolojiler” dedi.

Micro Focus’tan ihtiyaca özel Vertica ve IDOL platformları

Micro Focus, şirketlerin özel iş ihtiyaçlarına göre geliştirdiği yapay zeka projelerine Vertica ve IDOL platformlarıyla katkı sağlıyor. Yapısal ve yapısal olmayan verilerden değer yaratmaya yarayan bu iki çözümün kullanıldığı alanları örnekleyen Akın, Uber’in Micro Focus çözümleriyle anlık fiyatlama ve rota hesaplaması yaptığını belirtti.

Benzer şekilde, e-ticaret sitelerinin kampanya algoritmalarında, şirketlerin dolandırıcılık (fraud) takiplerinde, imalat alanında makine yoğun şirketlerde doğru zamanda bakım yapılarak tasarruf sağlayan kestirimci bakım senaryolarında ve belediyelerin açık veri platformlarında Vertica’nın tercih edildiğini belirten Akın, görüntü işleme ve yüz tanıma teknolojileri ile toplumsal alanlardaki risk analizi ve benzeri projeler için de IDOL’ün tercih edildiğini ekledi.

Micro Focus’un sunduğu çözümler, işletmelerin hız ihtiyacını da karşılıyor. Eskiden BT ekiplerinin sunulan servisleri izleyebilmek için belirlimetrikleri ya da olay kayıtlarını takip ettiğini belirten Akın, artık AIOps yaklaşımıyla metrik, olay kaydı ve log’lar arasında bir insan gözünün yakalayamayacağı örüntülerin tespit edebildiğini ve bu sayede servislerin kesintisiz çalışmasında çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Hız ve özellikler kadar, esneklik de sunuyor

Akın, sözlerine şöyle devam etti: “Micro Focus olarak sunduğumuz entegre yapay zeka kullanan UFT çözümüyle test otomasyonu senaryolarını kolaylaştırıyoruz. Önceden bu senaryoları uygulamak, servislerde ya da ekranlardaki değişimlerde otomasyonu da ayarlamak gerektiğinden zordu. Ancak UFT içinde çalışan yapay zeka, bu değişiklikleri bir insan gibi algılayarak, senaryonun sürekli ve bozulmadan kullanılmasını sağlayabiliyor. Benzer biçimde, bir telefon kamerasıyla çekilen bir ekran görüntüsünden sorunu tanımlamak, sorunla ilgili arıza kaydını oluşturmak ve sorunun otomatik destek sürecini başlatmak mümkün oluyor. Tüm bunları değerlendirdiğimizde, şirketlerin ürün ve hizmetlerini pazara erken sunabilmeleri açısından yapay zeka ve analitik çözümleriyle mümkün oluyor. Micro Focus, bu noktada hız ve özellikler kadar, ihtiyaca özel çözümler sunabilme esnekliği de sağlıyor.”

Natro, Team Blue tarafından satın alınıyor!

Endeavor Türkiye, İstanbul Teknoloji Ekosistemi Haritası’nı Yayınladı